Úvodní strana    


Kalvín Jan
10.7.1509   horoskop   více...
Kalvín Jan, Jean Calvin, * 10. 7. 1509, + 27. 5. 1564, francouzský církevní reformátor; zakladatel kalvinismu. Studoval teologii a právo, v roce 1524 se pod vlivem M. Luthera a U. Zwingliho přidal na stranu reformace. Před pronásledováním odešel z Paříže do Basileje, kde vypracoval základy svého pojetí protestantismu (Institutio religionis Christianae). V letech 1536 – 38 a od roku 1541 žil v Ženevě, zprvu jako profesor teologie, poté jako faktický vládce městské republiky; postupně nastolil tvrdý netolerantní režim řízený konzistoří. Ženeva se pod jeho vedením stala evropským centrem reformace.
Proust [prust] Marcel
10.7.1871   horoskop   více...   komentář...
Proust [prust] Marcel, * 10. 7. 1871, + 18. 11. 1922, francouzský prozaik. Spolu s J. Joycem pokládán za „otce“ moderního románu (především psychologického, zejm. subjektivním pojímáním času). Nejvýznamnějším dílem (i přínosem vývoje prózy 20. stol.) je román Hledání ztraceného času; rozdělený do 7 dílů: Swann, Ve stínu kvetoucích dívek, Ke Guermantům, Sodoma a Gomora, Uvězněná, Zmizelá Albertina, Čas nalezený. Proustův román krystalizoval v době, kdy velký vliv získávala zejména freudovská psychologie. Proust jí nebyl zásadně ovlivněn, avšak její ohlas je patrný i u něho. Dovedl do důsledku některé postupy klasického psychologického románu, na druhé straně otevřel próze nové oblasti myšlenkové i výrazové. Důsledně používanou techniku introspekce jako první spojil s epičností. Protože si uvědomil pomíjivost všeho, co tvořilo náplň jeho života, chtěl okamžiky, pocity, zážitky, které nenávratně odnesl čas, znovu obnovit v proudu vzpomínek, znovu „vědomě“ prožít a zakotvit v uměleckém díle, a tak znovu nalézt „ztracený čas“. V evokaci vzpomínek se zároveň objevuje i kritický obraz soudobé aristokratické společnosti, v které Proust žil a kterou dokonale poznal. Napsal též sbírku krátkých próz Napodobeniny a rozmanitosti, eseje Kroniky a Vybrané texty. Několikrát vyšla i jeho korespondence.
Narozen v 7/8 lunačního cyklu, LU zbývá PL JU ME.
8x kard, retr. SA, Stell JU ME SL UR/Rak, VE mp. MA UR, ?SL konj. Kastor(ME), ?ME konj. Wasat(SA), DH novil PL!, konfigurace JU 2sep VE tri SA 3okt PL sep JU, troj. SL(ME) okt VE 2sep PL sex SL(ME).
Nov před nar. – 26Blíž22 – zatm. SL, saturnský Trychtýř, žádná konf., 5x kard, retr. SA, JU kvint NE!!, VE novil PL přesně!, MA konj.IC n.d.!.
Full před nar. – SL 10Rak10, SL konj. JU nat.!.
1.Nov – sek.dir.r. 1878 – 24Rak37, LU 2x přes JU, 7x kard, retr. SA, MA novil SA!, ME kvint PL!, Nov konj. UR Novu před nar.!, troj. JU kva MA 2kvint PL sep JU, troj. ME kvint MA 2kvint PL kvint ME, ME 3sep SA 3okt PL kvint ME.
1879 – sek. dir. – vých. elong. VE 11Panna2, SL 25Rak27 (43st34m46s)
2.Nov – sek.dir. r.1908 – 22Lev56, 5x kard, LU 2x přes UR, retr. SA PL, ME tri PL!, VE novil NE!, Duch.tr. ME PL/JU, Prst Světa VE SA/PL, UR sep ME 2kvint NE kva UR.
1913 – sek.dir. – vých. elong ME 11Panna2, SL 25Rak27 (27st22m51s)
Full – sek.dir. r.1922 – 6Panna24, 6x kard, retr. SA NE PL, JU 3okt LU kvint PL sex JU, Rádlo SL LU/SA, JU okt SL op LU 3okt JU!!, LU kvint PL 3okt SA sex LU, LU tri MA 2sep UR 2kvint LU, UR 2sep MA sep SA 3sep UR, UR sex ME kva SA 3sep UR.
Úmrtí dir. – 6x kard, retr. SA NE PL, PL konj. PL, NE konj. NE, VE konj. MA nat., DH sep VE, UR sep MA sep SA 3sep UR, ?LU 3okt UR 2sep MA tri LU, ?UR kvint VE 3sep LU 3okt UR.
Úmrtí tranzit – retr. VE UR PL, Stell. JU ME SL LU/Štír, PL konj. JU nat., T kva MA NE/ME(Lu), Rádlo MA NE/SA, SA sep VE kva UR 2kvint SA, SA 2kvint UR tri PL kva SA.

Sabiánské symboly:
Slunce nat. – SLEPICE ROZHRABUJE HLÍNU, ABY NAŠLA POTRAVU PRO SVÁ KUŘATA (praktický vzah ke každodenní realitě opatřování potravy, nutné k udržování vnějších aktivit jedince) nebo KNĚZ, CELEBRUJÍCÍ SVATEBNÍ OBŘAD (ritualizace produktivních interpersonálních vztahů)
Venuše nat. – ČERNÉ A BÍLÉ DĚTI SI SPOLU SPOKOJENĚ HRAJÍ (překonávání společensko-kulturních předsudků) nebo DVA ANDĚLÉ STRÁŽNÍ (neviditelná pomoc a ochrana v obdobích krize)
Merkur nat. – ROZVINUTÍ MNOHOVRSTEVNÝCH POTENCIALIT VYPLÝVAJÍCÍCH Z PŮVODNÍHO ZÁRODKU (nutkání života aktualizovat jedincův vrozený potenciál)
Nov před nar. – CIKÁNKA VYCHÁZÍ Z LESA, KDE TÁBOŘÍ JEJÍ KMENE (tíhnutí k účasti ve větším celku bytí, které je strukturováno intelektem)
Full před nar. – SL: KLAUN PARODUJE ZNÁMÉ OSOBNOSTI (hodnota humoru při rozvíjení objektivity a nezávislé mysli) a LU: VELKÉ HEJNO BAŽANTŮ NA SOUKROMÉM POZEMKU (tříbení a propagace aristokratických hodnot, jimiž se člověk účastní na evoluci směrem k ještě dokonalejším formám existence)
1.Nov – TVRDOHLAVÝ ČLOVĚK, ZAŠTÍTĚNÝ PROJEVEM VYŠŠÍ MOCI (reakce duchovních sil na integraci osobnosti, prováděnou pozitivním působením vůle)
Venuše v elong. – MATKA VIDÍ VE SVÉM DÍTĚTI NAPLNĚNÍ HLUBOKÉ TOUHY PO POTOMKOVI (odpověď Ducha na vitální potřeby čehokoli, co se individualizuje z jeho nekonečného oceánu skrytých možností)
2.Nov – KRASOJEZDKYNĚ V CIRKUSE PŘEDVÁDÍ SVÉ NEBEZPEČNÉ UMĚNÍ NA NEOSEDLANÉM KONI (smělost a vytrvalost, nutná ke kontrole a hře s mocnými energiemi vitální oblasti lidské existence)
ME v elong. - PO OBŘADU ZVEDÁ ŽENICH NEVĚSTĚ ZÁVOJ (pronikavá a obnažující síla přizpůsobené mysli)
Full - SL: HARÉM (osudová (ač mnohdy přímo vyhledávaná) podřízenost rozmarům nebo touhám emocionální povahy) a LU: VELKÉHO KŘÍŽE, LEŽÍCÍHO NA SKALÁCH, ZAHALENÝCH V MLŽNÉM OPARU OD MOŘE, SE DOTÝKÁ PAPRSEK SVĚTLA (požehnání, které posílí ty, kdo děj se co děj stojí nekompromisně za svou pravdou)
Dračí ocas nat. – PAPEŽ ŽEHNÁ VĚŘÍCÍM (potřeba vzdát poctu tradičním hodnotám, na nichž je postaveno Neviditelné Společenství ducha)
Dračí hlava nat. - KOUPAJÍCÍ SE KRÁSKY SE NA PLÁŽI PŘEDVÁDĚJÍ VELKÉMU DAVU LIDÍ (stanovení společenských norem pomocí osobní výlučnosti a soutěže)

Orff Carl
10.7.1895   horoskop   více...
Orff Carl, * 10. 7. 1895, + 29. 3. 1982, německý skladatel a hudební pedagog. Tvůrce vlastní pedagogické metody, rozvíjející dětskou hudební tvořivost. Českou variantu jeho pedagogického díla vytvořili a vydali P. Eben a I. Hurník (Orffova škola). Z Orffova skladatelského díla: kantáty (triptych Trionfi: Carmina burana, Catulli carmina, Trionfo di Afrodite), opery (Měsíc, Chytračka, Antigona, Prométheus), scénická a jiná hudba, úpravy děl C. Monteverdiho.
Krejčí Iša (František)
10.7.1904   horoskop   více...
Krejčí Iša (František), * 10. 7. 1904, + 6. 3. 1968, český skladatel a dirigent; v letech 1934 – 45 režisér a dirigent Československého rozhlasu, 1945 – 58 šéf opery v Olomouci, 1958 – 68 dramaturg opery Národního divadla v Praze. Autor oper (Antigona, Pozdvižení v Efesu), orchestrálních děl (mimo jiné čtyři symfonie, Symfonietta, Serenáda), tvorby komorní (pět smyčcových kvartetů, Kasace, nonet) a vokální, klavírních skladeb, scénické a jiné hudby.
Bellow [belou] Saul
10.7.1915   horoskop   více...
Bellow [belou] Saul, * 10. 7. 1915, americký spisovatel ruského židovského původu; vyrůstal v chudých čtvrtích Montrealu a Chicaga. Vystudoval sociologii a antropologii. Hrdinou jeho próz je člověk s pocitem ohrožení, úzkosti, izolovanosti, bojující proti lhostejnému okolí. Román Dangling Man (Rozkolísaný člověk) tvoří deníkové záznamy muže nervózně čekajícího na povolávací rozkaz, v Oběti se židovský úředník těžce vyrovnává s nespravedlivým obviněním, Dobrodružství Augieho Marche je rozsáhlým pikareskním příběhem mladého šejdíře, který hledá své místo ve zkaženém světě. Herzog představuje intelektuála marně se snažícího komunikovat se světem, další intelektuál v krizi je hrdinou románu Humboldtův dar. Bellow píše též hry a povídky. Česky vyšly také Ani den, Děkanův prosinec, Henderson, Král deště. Nobelova cena v roce 1976.
Šiktanc Karel
10.7.1928   horoskop   více...
Šiktanc Karel, * 10. 7. 1928, český básník, prozaik a překladatel. V letech 1950 – 60 byl redaktorem Československého rozhlasu, v letech 1961 – 71 šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta. V době normalizace perzekvován. Spolu s J. Šotolou, M. Holubem, M. Florianem a dalšími autory sdružil kolem časopisu Květen skupinu básníků, kteří psali poezii všedního dne, zaměřenou zejm. proti falešnému optimismu a neosobnímu přístupu k problémům doby a lidí. Později přešel k lyrickoepickým básním, v nichž postihl, jak jeho generace dospívala okupací (Heinovské noci). Ve sbírkách Nebožka smrt a Zaříkávání živých se zamýšlí nad lidskými vztahy a hodnotami života. Je autorem básnických sbírek Artéská studna, Český orloj, Tanec smrti aneb Ještě pánbu neumřel, Utopenejch voči, Ostrov Štvanice a biblické skladby Adam a Eva. Píše též knihy pro děti a mládež (Kapela pana Anděla, Královské pohádky). Je autorem televizních her, mj. Nejkrásnější sen, Štědrovečerní romance (spolu s J. Šotolou). Překládá ruskou poezii, zejm. J. A. Jevtušenka, B. Sluckého a B. Pasternaka.

Ze současnosti  09/07  10/07  11/07    Úvodní strana | Poradna